НЕДІЛЯ ВДОМА У ХРИСТИЯНСЬКІЙ РОДИНІ:

ПРОПОЗИЦІЇ

Центр християнського життя – Євхаристія. Однак наше переживання Євхаристії не обмежується годиною проведеною в храмі. Уже в IV ст св. Йоан Золотоустий називав родину «домашньою Церквою» або «малою Церквою в домі» й заохочував продовжувати євхаристичну Літургію в родинах. Він писав до чоловіків:

«Вийшовши з храму, не можеш кидатися до діл, що не відповідають почутій науці; прийшовши додому, візьми книгу в руки, поклич жінку та дітей до участі в тому, що ти чув, і тільки потім забирайся до домашніусправ».

У той час, коли більшість із нас не може брати повну участь у Святій Літургії в храмі, пропонуємо використовувати певні елементи домашньої Літургії, котрі допоможуть нам краще по- християнськи прожити неділю. Звичайно, це пропозиції не лише на час пандемії, але зараз вони особливо актуальні. Можна їх буде використати й у майбутньому в щоденному житті християнських родин.

  • ЄВХАРИСТІЯ (Служба Божа). Якщо не маємо можливості взяти участь у Літургії у храмі, то зробімо все можливе, щоб з повагою та у зосередженні молитися за допомогою прямої трансляції.
  • ДОМАШНЯ ЛІТУРГІЯ СЛОВА

Коли ми не можемо брати повної участі в Євхаристії, надзвичайно важливо пережити «домашню Літургію слова» (але варто її організувати й тоді, коли нормально беремо участь у недільній Месі). Пропозиції домашньої Літургії Слова на неділі можна знайти також у рубриці «ДЛЯ РОДИН».

  • ЛІТУРГІЯ годин

Крім того, пропонуємо спільну Літургію Годин, особливо недільну Утреню та першу й другу Вечірні неділі (субота й вечір неділі). Літургія Годин – це щоденна офіційна молитва Церкви, побудована на текстах псалмів, пісень та читань, узятих зі Святого Письма, а також на текстах, узятих із творів отців Церкви. Тексти Літургії Годин можна знайти  за посиланням.

Пояснення до Літургії Годин, чим вона є і як нею молитися знайдемо за посиланням.

  • УРОЧИСТИЙ РОДИННИЙ ОБІД

Увінчанням домашньої Літургії має бути урочистий родинний обід (урочистий означає не розкішний, а пережитий як радісне родинне святкування). Важливим тут є не стільки саме споживання їжі, скільки спільне перебування за столом, вільна розмова, обмін думками, мріями. Недільне святкування можна підкреслити завдяки тому, що накриваємо стіл скатертиною, ставимо квіти, можливо, використовуємо кращий посуд, готуємо особливу страву. Обов’язково треба прийняти правило, що під час споживання їжі відкладаємо телефони, книжки, іграшки. Варто також подбати, щоб біля столу служила не лише мама, але й усі члени сім’ї (з урахуванням їхнього віку, можливостей).

 

Надані пропозиції треба адаптувати до умов та можливостей конкретної родини, віку дітей. Наприклад, із Літургії Годин можна вибрати одну літургійну годину або замість неї вжити іншу звичну для нас форму спільної молитви – хоч варто вчитися в наших домівках цієї офіційної літургійної молитви Церкви.

У час, коли ми вимушено «сидимо вдома», слід також пам’ятати, що «духовна зажерливість» може бути такою же небезпечною, як і обжерливість за святковим столом. Тобто не намагаймось побачити та вислухати всі трансляції, проповіді, науки й інші побожні речі, доступі в Інтернеті, бо не встигнемо їх «перетравити» й «засвоїти» в нашому житті. Обираймо в неділю одну трансляцію Святої Меси, але присвятімо час на домашню Літургію – вона виявиться для нас більш цінною, ніж пасивний перегляд багатьох релігійних цікавинок.