Na początku Niemieckiego Boku na skrzyżowaniu z drogą główną stała figura Świętego Jana, podobna do tej – patrz zdjęcie i zawsze mówiło się nie inaczej tylko, koło ” Świętego Jana”. Było to centrum Niemieckiego Boku, z którego drogi wiodły do Krasnego, na Lipieboki, do rynku i do ” Kąta ” – tak nazywano cały teren przyległy do ulicy 3 Maja – od drogi głównej, aż do Pełtwy.

Dzisiaj po tej starej świętej figurze nie zachowała się żadna pamiątka, zdjęcie, rycina czy widokówka, ale pozostała ona głęboko w pamięci starych Buszczan, którzy w tym miejscu, robili ostatni raz znak krzyża, przed opuszczeniem na zawsze swojego miasta, w czasie ucieczki na zachód w 1944 roku.

Ta figura Świętego Jana na Niemieckim boku była podobna do figury która zachowała się na Wolanach. Figura na Niemieckim Boku była nieco niższa i mieściła się w takiej ceglanej niszy, chroniącej ją przed opadami i ogrodzona była niskim metalowym płotkiem. Stała ona w narożniku ogrodu – sadu, a biel tej figury na tle zieleni rysowała się wyraziście i pięknie. Dziś w tym miejscu stoi dom narożny, który stanowi początek ul Hruszewskiego.

Figura Świętego Jana, którą przedstawia zdjęcie zachowała się na Wolanach, w bardzo dobrym, oryginalnym stanie, w pobliżu cerkwi Świętego Onufrego.

–  Adolf  Zabuski 
– Tadeusz  Cwen

Podziel się