ЩО ТАКЕ НЕДІЛЯ ТА ЯК II СВЯТКУВАТИ?

На основі апостольського послання «Ціез Оотіпі» Йоана Павла II

Йоан Павло II у посланні «Ріез Оотіпі» 1998 р дає нам важливі вказівки, котрі можуть допомогти краще зрозуміти сенс християнської неділі й глибше переживати її святкування.

«День Господній – так називали неділю вже в апостольські часи – в історії Церкви завжди особливо поважали з огляду на його тісний зв’язок із самою суттю християнської таємниці. У ритмі тижня, що визначає спливання часу, неділя нагадує день воскресіння Христа. Це Пасха тижня, на котрій ми святкуємо перемогу Христа над гріхом і смертю, виконання в Ньому діла першого створіння та початок «нового творіння» (пор. ІІ Кор 5,17). Це день, коли у прославі та вдячності ми згадуємо перший день існування світу, і одночасно провіщення «останнього дня», на котрий чекаємо з живою надією, у котрий Христос прийде в славі (пор. Діян 1,11; 1 Сол 4, 13-17) та Бог ««нове творитиме все» (пор. Одкр 21, 5)»

Йоан Павло II «Dies Domini», 1

Думки з цього послання можна викласти в таких пунктах:

DIES DOMINI: Святкування діла Творця

Першого дня тижня (неділя) Бог Своїм Словом (Син) створив світ, а «дух Божий ширяв над водами». Завершенням діла створіння є сьомий день (субота) – «радісний відпочинок Творця».

DIES CHRISTI: День воскреслого Господа й день дару Святого Духа

Як найважливішим християнським святом є Пасха, так і кожна неділя – це «Пасха тижня» – святкування Воскресіння Господнього, початку нового творіння. Тому цей день стає найважливішим святом християн, котре заміняє старозавітний шабат. У неділю, також, апостоли отримали дар Духа Святого. Неділя є ще й «восьмим днем», тобто провіщенням вічності й життя у вічному світлі.

DIES ECCLESIAE: Євхаристичне зібрання – серце неділі

У неділю Воскреслий Христос об’явився Своїм учням, удруге прийшов до них «восьмого дня» (пор. Йн 20, 26), тобто наступної неділі, і таким чином показав їм, що неділя повинна бути днем, коли Церква збирається, щоб у спільній Євхаристії зустріти Воскреслого Господа, щоб поживитися Його Словом і Його Тілом, розіп’ятим за нас на хресті й воскреслим. У недільному зібранні вірних найкраще об’являється спільнота Церкви, взаємна єдність та любов.

DIES HOMINIS: Неділя – день радості, відпочинку та солідарності

Повнота радості огорнула серця жінок, а потім апостолів, коли вони зустріли Воскреслого Господа. Про цю радість для них молився сам Господь (Йн 17, 13), це один із плодів Святого Духа (Рим 14, 17; Гал 5, 22). Тому неділя є і днем радості, котру поділяємо з найближчими. Адже наші щоденні «людські» радощі випливають з радості Воскресіння. Тому варто тут подбати про спільний радісний відпочинок із родиною чи в спільноті з близькими. Неділя є саме тим днем, коли ми маємо час для родини, дітей, друзів. Це також день солідарності з потребуючими, коли маємо змогу відвідати самотніх, вбогих, щоб пожертвувати їм свій час і допомогу й так поділитися з ними радістю Воскресіння, котру ми пережили в недільній Євхаристії.

DIES DIERUM: Неділя як ключове свято, що об’являє сенс часу

Подібно Христові Воскреслому, що об’являється як А і Ω, неділя наказує нам зупинити свій біг, щоб показати нам сенс часу – усе є в Христі. Він є початком і кінцем кожного нашого труду, і все, що існує на світі, у Ньому знаходить остаточне виконання.

Заохочуємо прочитати весь текст апостольського послання. На жаль, немає перекладу українською мовою, проте є посилання на текст польською і російською.