Початок Великого посту

Чому середа попільна?

В цей день під час Святої Меси відбувається особливий обряд – посипання голів вірних попелом на знак покаяння і покути. Зазвичай датою становлення такої традиції називають VIII століття, однак насправді вона сягає далеко глибших, біблійних часів. Адже ще біблійні герої, переживаючи велике покаяння, роздирали одежу й посипали голову попелом.

Попіл – це символ того, що всі ми грішні, а тому смертні. “Пам’ятай, людино, що ти порох, і до пороху вернешся” – це слова, які промовляє священик, помазуючи чоло мирянина попелом. Правда тепер ці слова трішки усучаснили, тому зазвичай можна почути коротку форму: “Покайтеся і вірте в Євангеліє“.

Попіл, яким посипають голови, це ніщо інше як спалені вербові вітки, які були освячені минулого року. Це якби ще раз показує нам, якими би гарними не були ці галузки, вони здатні втрачати свою красу і розпадатись, перетворюючись в попіл.

Завдання традиційного обряду – нагадати, що земне життя проходить, а міцна віра, молитва, добровільні відмови і безкорислива допомога допомагають досягти вічного життя.

Постанови і покаяння

У католицькій церкві дні або періоди покаяння – це особливий час для підготовки до найважливіших свят. Добровільні відмови і піст призначені для зміцнення їхньої віри і смирення. Віруючі на час Великого Посту вибирають собі певні постановлення, яких дотримуються потім аж до Великодня. Постанови можуть бути дуже різні і залежать від того, яку спокусу людина вважає найбільшою в своєму житті і якої б хотіла позбутися в часі приготування до Воскресіння Господнього.