КОМЮНІКЕ КОНФЕРЕНЦІЇ ЄПИСКОПІВ

КОМЮНІКЕ КОНФЕРЕНЦІЇ ЄПИСКОПІВ РИМСЬКО-КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ

 

Дорогі Брати і Сестри!

Церква живе з Євхаристії – повчав Святий Папа Йоан Павло ІІ в своїй останній енцикліці Ecclesia de Eucharistia. З цих слів насувається висновок: якщо з Євхаристії Церква живе, то без Євхаристії вона помирає! Це глибоко переживала Рання Церква, а її досвід найкраще відображають слова одного із християн, Емерита, власника дому, де відправлялася Євхаристія і який на допиті відповідав Проконсулу: «Не можемо жити без святкування Господнього дня, без таїнства Господнього!». Слова Авітинських мучеників прокоментував кардинал Роберт Сара, Префект Конгрегації до справ Божого культу і дисципліни Таїнств. Що значить не можемо жити без святкування Господнього дня? Ватиканський ієрарх відповідає:

Не можемо жити, не можемо бути християнами, не можемо реалізувати повністю нашу людську природу і бажання добра та щастя – без Господнього Словаяке під час целебрації стає Тілом (…) Не можемо жити як християни без участі в Жертві Хреста, в якій Христос дає себе без обмежень, щоб своєю смертю спасти людину, яка була мертва з приводу гріха (…) Ми не можемо без Євхаристійного бенкету, без Господнього столу, до якого ми запрошені як діти і брати (…) Ми не можемо без християнської спільноти, родини Господньої (…) Ми не можемо без дому Господнього, який є нашим домом (…) Ми не можемо без Господнього дня, без неділі, яка приносить світло та осмислює наступні робочі та сімейні дні та суспільні обов’язки[1].

Карантин, пов’язаний з covid-19, суттєво ускладнив і ускладнює звичайну участь в Святій Месі для багатьох вірних. У гострій фазі карантину багато осіб змушені брати участь в онлайн – трансляціях, а Святе Причастя приймати в духовий спосіб. Однак, Церква не може функціонувати так довший час. Адже Євхаристія – це зустріч Обручника Христа з Його Нареченою Церквою. Подібно як Христос присутній в Євхаристії правдиво, реально та істотно (vere, realiter, substantialiter), важливо, щоб такою була присутність і Церкви: правдивою, реальною та істотною!

У зв’язку зі вищесказаним заохочуємо вірних там, де на це дозволяє санітарно-епідемологічна ситуація, дотримуючись відповідних правил і законів, брати участь у Євхаристійному зібранні. Просимо душпастирів, там, де є така потреба, збільшити кількість целебрацій, щоб звершувати Святу Месу в малих спільнотах. Нехай наші храми будуть відкриті протягом дня, а душпастирі доступні для Святої Сповіді, духовної розмови та уділення Святого Причастя. Не забуваймо також про хворих, яким необхідно Хліб Життя занести до їхніх домівок! Нехай нікому не забракне Таїнства Любові, яким є Євхаристія.

 

Львів, 27 листопада 2020

  1. N. 51/2020

Єпископи Римсько-Католицької Церкви в Україні